Quel bilan de Bratislava? Interview par l’Agence de presse polonaise PAP

Interview de Carole ULMER

Directrice des études, Confrontations Europe

Interviewée par l’agence de presse polonaise PAP, Carole ULMER commente les résultats du Sommet de Bratislava. Voici la dépêche en polonais:

ZAG-FRANCJA
W Paryżu po Bratysławie przeważa sceptycyzm

Francuskie media podkreślały brak konkretów w wystąpieniach przywódców 27 i wyrażały niewiarę w energiczne działanie Francji i Niemiec na krótko przed wyborami w obu krajach.
Za pozytywne uznali komentatorzy telewizyjnych dzienników głoszenie przez Paryż i Berlin woli „bardzo intensywnego” współdziałania, po to by „Europa była sukcesem”, jak i zapewnienie prezydenta Francji, że „jeśli Europa ma jasno wyznaczone priorytety, zgodne z oczekiwaniami Europejczyków, to może i powinna iść naprzód”.
Obietnica François Hollande’a, że „Francja i Niemcy „będą dalej działać tak, byśmy mogli podjąć konkretne kroki”, uznano na ogół za abstrakcyjną. „Słowa, słowa, znowu słowa” – skomentowała w BFMTV, paryska radna Danielle Simonnet. Po czym zapytała retorycznie – „Czy jest jeszcze jakiś ideał w Europie?”
Tytuł artykułu Jeana Quatremera w sobotnim numerze dziennika Libération to jednoznaczny wyrok: „Duch Bratysławy czyli Europa u kresu sił”.   ,Mimo wysiłków Hollande’a i Merkel by sprzedać obraz odnalezionej zgody, przywódcy europejscy (…) raz jeszcze pokazali, że nie potrafią osiągnąć porozumienia, potwierdzając w ten sposób sparaliżowanie Unii – reasumuje wysłannik Libération do Bratysławy.
„ Nie podjęto żadnych decyzji, ale osiągnięto zgodę w trzech zasadniczych punktach, uzgodnionych już przedtem” – odpowiada Jean-Jacques Mével w sobotnim numerze dziennika le Figaro i wylicza: „Konieczność bezpieczeństwa i ambicja by stworzyć prawdziwą obronę europejską. Wzmocnienie nowego europejskiego korpusu ochrony granic, z pierwszym oddziałem w Bułgarii. I wreszcie podwojenie funduszu inwestycyjnego Junckera”.
„Jedyną niespodzianką szczytu było pogrzebanie przez Angelę Merkel « kontyngentów uciekinierów » jakie narzuciła każdemu z państw UE w ub.r.” – stwierdza dziennikarz le Figaro i podkreśla, że sama kanclerz przyznała, że jej decyzja „natrafiła na poważne przeszkody” Autor artykułu nazywa to „potwierdzeniem porażki” i dodaje, że „było ono niezbędne, do zapobieżenia kłótniom z tradycyjnymi sojusznikami Niemiec w Europie Wschodniej.” „To przyznanie się Merkel oficjalizuje osłabienie jej pozycji na scenie europejskiej”. – podsumowuje autor artykułu w le Figaro..
Carole Ulmer z think tanku „Confrontations Europe”, zwróciła uwagę w rozmowie z PAP, na pominięcie bardzo ważnych -wg niej – spraw finansowych i ekonomicznych oraz kwestii zatrudnienia. „Jednolity wspólny rynek jest wciąż niedokończony, strefa euro wymaga ujednolicenia polityki w wielu dziedzinach”, stwierdziła.
Zdaniem pani Ulmer „aby Europa działała” konieczne jest zrozumienie, że „nie wszyscy (członkowie UE) mamy te same poglądy i priorytety, ale wszyscy pracować mamy razem”. „W dziedzinie obrony nadzwyczaj żywotna jest sprawa ścisłej współpracy z Polską” – dodała.
„Brexit był elektroszokiem, ale może stać się szansą” – powiedziała Carole Ulmer. Jego przyczyny – kryzys nieufności wobec polityków, rozczarowanie globalizacją i lęk o utratę tożsamości – „powinny być lekcją dla przywódców, którzy zbyt często decyzje podejmują nie z obywatelami, ale ponad ich głowami”. I dodała, że po Bratysławie chciałaby znaleźć ślady tej lekcji.
Pani Ulmer jest bezwzględną zwolenniczką Unii. „Razem jesteśmy silniejsi , by stawić czoła wszystkim wyzwaniom XXI w. i – powinni to wziąć pod uwagę przywódcy – lepiej jest mieć zbyt wysokie ambicje, niż zbyt małe” – wyjaśniała.
llew

Html code here! Replace this with any non empty text and that's it.

Derniers articles

Articles liés

Leave a reply

S'il vous plaît entrez votre commentaire!
S'il vous plaît entrez votre nom ici